Falusi csok, Bács-Kiskun megye – ezeken a településeken lehet igényelni
Megjelent a falusi csok részleteit tartalmazó kormányrendelet a Magyar Közlönyben.
Gyopáros Alpár kormánybiztos kifejtette: a falusi csok a Magyar falu program része, célja, hogy többlettámogatást kínáljon azoknak a fiataloknak, akik faluban akarnak családot alapítani, otthont teremteni. A települési körbe az olyan ötezer lélekszám alatti helységek tartoznak, amelyek népessége 2003-2018 között csökkent, továbbá azok, amelyek a leghátrányosabb helyzetű járásokban találhatók. Ez összesen 2486 település.
A most megjelent részletszabályozás az általános csok-rendeletet egészíti ki, július 1-jétől hatályos, egyelőre három évre szól, de folyamatosan ellenőrzik a falusi csok hatásait, és legkésőbb három év múlva döntenek arról, folytatódjon-e a rendszer, bővüljön-e a települési kör – közölte.
A kormánybiztos az általános csoktól eltérő szabályokat ismertetve elmondta: ha valaki a falusi csokot akarja igénybe venni használt lakás vásárlására, egyidejűleg korszerűsítésére, illetve bővítésére, akkor ugyanazt a támogatási összeget kaphatja, mint az általános csoknál új ház építésére. Vagyis egy gyermek esetében 600 ezer forint, két gyermeknél 2,6 millió, három gyermek esetében pedig 10 millió forint a vissza nem térítendő támogatás.
Az esetleges árfelhajtó hatás csökkentése érdekében ugyanakkor ingatlanvásárlásra ezeknek az összegeknek legfeljebb a fele fordítható, a fennmaradó rész pedig bővítésre vagy felújításra.
A falusi csok – az említett támogatási összegek fele – meglévő lakás korszerűsítésére, bővítésére is igényelhető – tájékoztatott Gyopáros Alpár.
Ezen felül kettő, három vagy több gyermek vállalása esetén állami kamattámogatású hitelt is felvehetnek a családok:
kombinált vásárlás és korszerűsítés, illetve bővítés esetében két gyermeknél 10 millió forintot, legalább három gyermeknél 15 millió forintot igényelhetnek, meglévő ingatlan korszerűsítésére pedig az összeg ezek fele, azaz 5 millió, illetve 7,5 millió forint lehet
– közölte.
Arról is beszámolt, hogy a falusi csok országosan elérhető lesz minden tanyán, ahol van lakóingatlan.
Elmondta továbbá, hogy a visszaélések kiszűrése érdekében erkölcsi bizonyítvánnyal szükséges bizonyítani a büntetlen előéletet, közeli hozzátartozótól, saját cégtől nem lehet ingatlant venni falusi csokkal, és bővítik a jegyzők hatáskörét, hogy ellenőrizhessék a szerződésszerű teljesítést.
Gyopáros Alpár végül részletesen ismertette, mi tekinthető korszerűsítésnek, így például közműszolgáltatás bevezetése, fürdőszoba, mosdó létesítése, központi fűtés kialakítása – beleértve megújuló energiaforrások használatát is -, épületszigetelés, nyílászárócsere, tetőfelújítás, kéményépítés, illetve -korszerűsítés, belső terek felújítása, valamint melléképület felújítása és kerítés építése, korszerűsítése.
Kérdésre közölte, úgy számolnak, hogy a falusi csok éves költségvetési hatása több tízmilliárd, de akár százmilliárd forintos nagyságrendű is lehet.
Bács-Kiskun megyében az alábbi településeken lehet falusok csokot igényelni
Ágasegyháza
Akasztó
Apostag
Bácsbokod
Bácsborsód
Bácsszentgyörgy
Bácsszőlős
Balotaszállás
Bátmonostor
Bátya
Bócsa
Borota
Bugac
Bugacpusztaháza
Császártöltés
Csátalja
Csávoly
Csengőd
Csikéria
Csólyospálos
Dávod
Drágszél
Dunaegyháza
Dunafalva
Dunapataj
Dunaszentbenedek
Dunatetétlen
Dunavecse
Dusnok
Érsekcsanád
Érsekhalma
Fajsz
Felsőlajos
Felsőszentiván
Foktő
Fülöpháza
Fülöpjakab
Fülöpszállás
Gara
Gátér
Géderlak
Hajós
Harkakötöny
Harta
Hercegszántó
Homokmégy
Imrehegy
Jakabszállás
Jászszentlászló
Kaskantyú
Katymár
Kelebia
Kéleshalom
Kisszállás
Kömpöc
Kunadacs
Kunbaja
Kunbaracs
Kunfehértó
Kunszállás
Ladánybene
Madaras
Mátételke
Mélykút
Miske
Móricgát
Nagybaracska
Nemesnádudvar
Nyárlőrinc
Ordas
Orgovány
Öregcsertő
Páhi
Pálmonostora
Petőfiszállás
Pirtó
Rém
Soltszentimre
Sükösd
Szakmár
Szalkszentmárton
Szank
Szentkirály
Szeremle
Tabdi
Tass
Tataháza
Tázlár
Tiszaalpár
Tompa
Újtelek
Uszód
Városföld
Vaskút
Zsana