A csodálatos Helsinki – látnivalók a finn fővárosban + térképpel
A finn főváros lakói szerint Helsinki a lehetőségek városa, szép, tiszta, modern, egyedi és szórakoztató, ahol a nagyvárosi életmód és a természet békéje nagyon szépen megfér egymás mellett. Talán mondani sem kell, de Észak-Európa több másik fővárosához, Oslóhoz vagy Koppenhágához hasonlóan Helsinkit is az egyik legélhetőbb fővárosnak tartják az egész világon.
Helsinki Finnország déli részén, a Finn-öböl partján fekszik. Ez Európa legészakibb fővárosa és Finnország legnagyobb városa, lakosainak száma nagyjából egymillió fő, akik a szigetváros mintegy 315 szigetén és egy félszigetén élnek. A város természeti adottságainak köszönhetően nagyon szép, amit csak fokoz, hogy miután 1812-ben a Finn Nagyhercegség fővárosává nyilvánították, központját Szentpétervár mintájára tervezték meg, hiszen Finnország régen Oroszországhoz tartozott.
Orosz hatás Helsinkiben
A Szenátus tér hatalmas és lenyűgöző a rajta található Helsinki székesegyházzal, mely egykor az orosz cár után a Szent Miklós nevet viselte. Finnország 1917-es függetlenné válását követően nevezték át Helsinki székesegyházzá, szépsége azonban maradt a régi.
A fenséges neoklasszikus épület hatalmas lépcsősorával és fehér oszlopaival az ókori görög templomokra emlékeztet. Az Uspenski székesegyház is lélegzetelállító: az aranykupolás, vöröstéglás templom 13 hagymakupolája Jézust és 12 apostolát jelképezi. A brutális méretű ortodox székesegyház egy Moszkva közelében található templom mintájára épült, le sem tagadhatná az orosz hatást és pompát.
Az egykori I. Sándor orosz cárról elnevezett Alexander Egyetem ma már Helsinki Egyetemként működik. Ez volt Finnország első, és 1919-ig az egyetlen felsőoktatási intézménye. Ma is nagyon sokan, 35 ezren tanulnak ebben a hatalmas épületben. A Finn Nemzeti Könyvtár az egyetem egyik különálló épületében található és szolgál a világ egyik legnagyobb Orosz Birodalomban kiadott könyvgyűjteményének otthonául, de felelős a finn kulturális örökség megőrzéséért is. A könyvtár hatalmas és gyönyörű, érdemes belülről is szemügyre venni mesébe illő tereit.
1812 óta, amióta Helsinki a Finn Nagyhercegség, majd később Finnország fővárosává vált várja a pihenni vágyókat a város legnagyobb és legforgalmasabb parkja, az Esplanadi Park. Az Esplanadi, becenevén Espa a város szívében található, füves területeit jó idő esetén piknikező helyiek foglalják el. Mi is pihenjünk meg egy kicsit a parkban és lessünk bele a finnek hétköznapjaiba. Sőt, ha szerencsénk van, elcsíphetünk itt egy jazzkoncertet vagy egyéb utcai előadást is. A park közepéről a híres finn költő, Johan Ludvig Runeberg szobra kísér minket figyelemmel.
Az orosz támadások ellen a svédek építették a 18. század közepén a Soumenlinna tengeri erődítményt, mely Helsinkiből egy komppal közelíthető meg, de az egyik legnépszerűbb turisztikai látványosság a közelben, ezért feltétlenül hajózzunk át ide. A Seurasaari-szigetet se hagyjuk ki, ami a város központjától néhány kilométerre található. Az egész sziget egy szabadtéri múzeum, ahonnan megtudhatjuk, hogyan éltek a finnek az elmúlt évszázadok alatt.
A modern Helsinki
Vannak persze modern építmények is Helsinkiben. A Kiasma Múzeum egy nagyon szokatlan alakú épület, melynek nemcsak külseje mai: a múzeumban kortárs finn művészek alkotásait tekinthetjük meg. Ha érdekel minket a skandináv dizájn művészete, a Dizájn Múzeumba is érdemes betérnünk. Ha vásárolnánk is valami igazán egyedit, a vagy Aleksanterinkatu utcákat keressük fel, melyek tele vannak dizájn üzletekkel, de a Stockmann áruház is ideális egy kis shoppingoláshoz.
Ha a vásárlás után megpihennénk egy kicsit, nyitva áll előttünk a belvárosban található Kamppi-kápolna, más néven Csend-kápolna. Ez az innovatív, fából készült építmény egy cseppet sem hasonlít kápolnára, inkább olyan, mint egy ovális tál.
Azzal a céllal hozták létre, hogy itt egy kis időre elcsendesedhessenek a belváros nyüzsgésében sodródó finnek és turisták. Nagyon egyedi a Temppeliaukio Kirkko, vagyis a Szikla templom is, melyet tömör sziklából építettek a 20. században. Érdemes a reggeli órákban belesni ide, mert ilyenkor a beáramló napfény még teljesen megvilágítja a templom terét.
A Linnanmaki vidámpark ideális ahhoz, hogy egy jót mulassunk Helsinkiben, különösen, ha gyerekek is velünk tartanak az utazás során. Ha viszont valami felnőttesebbel zárnák a finn főváros felfedezését, egyértelműen a város valamelyik nyilvános finn szaunáját keressük fel, a Kotiharju-t, a Merihaka-t vagy a Hermanni-t.