Szalajka-völgy: vízesés, látnivalók, programok Magyarország egyik legszebb helyén
A Szalajka-völgy látnivalói önmagukért beszélni. Leírni nehéz, inkább látni kell, de azért megpróbáljuk a szinte lehetetlent.
A csodaszép fekvésű völgy Egertől 27 kilométerre (autóval mintegy 32 perc); Miskolctól pedig 57 kilométerre (autóval 1 óra 5 perc), Szilvásváradon található. A Szalajka-völgy a Bükk-hegység egyik legszebb része, és egyben a Bükki Nemzeti Park fontos látnivalója.
Nevét a 19. században kapta az itt élők által folytatott ősi mesterség után – a latin sal alcali kifejezés a szalalkáli eredetije, és a kálium-karbonát (hamuzsír) égetését jelenti.
Megközelítés
A Szalajka-völgybe egy darabig autóval is behajthatunk, 2021-ben 1800 Ft volt a napijegy díja, és 250 Ft egy óra az erdészeti parkolóban. Kerékpárral, gyalogszerrel, sőt, babakocsival addig mehetünk fel, ameddig csak tudunk. A lovardánál 1400 Ft a napijegy, és 240 Ft az óradíj.
A völgyben hangulatos kisvasút is közlekedik, naponta 8.30-tól 18.00 óráig, nagyjából óránként követik egymás a kisvonatok a Fatelep állomástól a Fátyol-vízesésig.

Utasok az erdei kisvasúton a Szalajka-völgyben, Szilvásvárad közelében 2020. május 15-én. Fotó: MTI/Komka Péter
A Szalajka-völgy látnivalói
A völgy kialakításáért a Szalajka-patak felel, amely kristálytiszta vizével ideális élőhelyet biztosít többek között az őshonos sebes pisztrángnak és az 1885-ben betelepített szivárványos pisztrángnak is. A patakot a mészkőhegységekre jellemzően karsztforrások táplálják, vízjárása meglehetősen ingadozó.

Gyerekek játszanak a Szalajka-völgyben, Szilvásvárad közelében 2020. május 15-én. / Fotó: MTI/Komka Péter
A Fátyol-vízesés kihagyhatatlan
Praktikus felmenni a völgy tetejébe, és onnan lefelé szemlélődni. A legnépszerűbb útvonal a Fátyol-vízeséstől indul, innen még 50-60 métert kell felfelé menni, és megpillantjuk a Felső-tó vizét. A tó bal partján egy meredek, esős időben nehezen járható út vezet még feljebb, az Istállós-kői ősemberbarlangig.

Család közösen készít fotót a Fátyol-vízesésnél a Szalajka-völgyben, Szilvásvárad közelében 2020. május 15-én. / Fotó: MTI/Komka Péter
A Fátyol-vízeséstől lefelé haladva hangulatos sétát tehetünk a kanyargó patak mentén, ha szerencsénk van, apró pisztrángokat és vadkacsákat is láthatunk benne.

Kirándulók a Fátyol-vízesésnél a Szalajka-völgyben, Szilvásvárad közelében 2020. május 15-én. / Fotó: MTI/Komka Péter
A Szabadtéri Erdei Múzeum a völgyben élt mesteremberek munkájával, életével ismertet meg bennünket, akár interaktív formában is. Itt található az erdei skanzen is, amely ingyenesen látogatható.
Szikla-forrás
Lejjebb haladva találjuk a látványos Szikla-forrást, amely egy függőleges sziklafal hasadékából tör elő. A forrás vize a vízzáró agyagpala és a mészkő határán talál utat a felszín felé.
A Kis-tó mellett látható a Szalajka-völgyi pisztrángtelep, ahol sekély, de oxigéndús vízben tenyésztik az egészséges zsírban gazdag húsú halakat. A túloldalon pisztrángfüstölő működik, itt megkóstolhatjuk a szalajkai pisztrángot, vagy akár haza is vihetünk belőle.
A völgy legnagyobb tava a Nagy-tó, amelyet itt-ott már erősen benőtt a növényzet, de vize így is annyira tiszta, hogy halak ezreit láthatjuk benne nyüzsögni.
Kárpátok őre
Álljunk meg egy percre pihenni a A Kárpátok őre nevű fából faragott szobornál, amely eredetileg Szeszák Ferenc alkotása volt, és 1915. május 23-án állították fel Kolozsvár főterén. Az első világháború után az Erdélybe bevonuló román csapatok 1918. december 24-én felrobbantották, így a Szalajka-völgyben ennek élethű másolatát láthatjuk Horváth Béres János szobrász és Tóth Vásárhelyi József építész jóvoltából.
A 2,5 méter magas, egyetlen tölgyfatönkből kifaragott emberalak üzenete, hogy felhívja a Kárpát-medencében élő magyarok figyelmét az összefogásra, és érdekeink megalkuvás nélküli képviseletére. Minden ősszel megemlékezést tartanak a szobornál.
Erdészeti és vadbemutató
A Zilahy Aladár Erdészeti Múzeum a XIX-XX. századi erdőgazdálkodás eszközeit és a Bükk állatvilágát mutatja be. Régi munkaeszközök, írásos emlékek, és mindaz, ami az egykori erdei munkával kapcsolatos megtekinthető a kiállítási tárgyak között. Az Erdészeti Múzeum diorámája a Bükk hegységben élő állatokat, nagyvadakat mutatja be.
A felnőtt belépő 700 Ft, a diák (18 év alatt vagy érvényes diákigazolvánnyal) 300 Ft, míg a nyugdíjasok (nyugdíjas igazolvánnyal): 400 Ft-ért tekinthetik meg. Van családi és csoportos kedvezmény is.
Lefelé haladva tovább az út jobb oldalán egy kisebb vadbemutatót találunk, ahol egy elkerített hegyoldalban muflonok és dámszarvasok legelésznek.
A völgy bejáratánál bazárok, vendéglátóegységek kavalkádja vár, ha megéheztünk, vagy csak egy jó kávéra vágyunk, itt megkaphatjuk. Ha nem fáradtunk el a Szalajka-völgyi séta közben, kipróbálhatjuk a Extrém Kalandparkot, ahol az ország egyetlen egycsöves bobpályáján száguldhatunk lefelé. Nincs messze innen Lillafüred és Miskolctapolca sem, tessék oda is ellátogatni!