Pákozd látnivalói, történelmi emlékek, érdekességek
Büszkén tekint le ránk az M7-es autópálya mellől egy szoboróriás, Miskahuszár, aki a történelmi Pákozdra hívja fel a figyelmet. Ha még az 1593-as törökök ellen vívott győztes csata miatt nem is, de az 1848-49-es szabadságharc kapcsán biztosan mindenkinek ismerős Pákozd neve. Látogassunk el egyszer a településre, ha szeretjük a történelmet, vagy ha kíváncsiak vagyunk erre a nem mindennapi huszárra.
A Fejér megyében, Székesfehérvártól 11 km-re található Pákozd kőkori, ókori és középkori régészeti lelőhelyekben is gazdag település, tartalmas kikapcsolódást nyújt felfedezése. A 3000 fős nagyközség látnivalóinak felkutatását érdemes a leginkább lelkünkhöz szólókkal kezdeni. Az 1848-as Községi emlékművet a Pákozd határában vívott győztes csata emlékére emelték 1889-ben, de az emlékművet körülvevő Katonai Emlékparkban is találunk még egyéb látványosságokat, melyek arra hívják fel a figyelmet, hogy milyen fontos csata zajlott itt 1848 szeptember 29-én.
A Katonai Emlékpark amellett, hogy bepillantást enged a magyar hadtörténet emlékezetes pillanataiba, kalandokkal is kecsegtet: végigmehetünk az emlékpark katonai akadálypályáján és kipróbálhatjuk a lézerharcot is, de csak miután megnéztük a kötelező elemeit. Szánjunk időt a Katonai Emlékpark bebarangolására, hiszen bemutatja a szabadságharcot, a világháborúkat, a Doni áttörést, több emlékművénél is el lehet időzni. A Vitézi Emlékmű az I. világháború katonái előtt tiszteleg, a Doni emlékkápolna a II. világháborúban a Don-kanyarnál elesettek emlékét őrzi.
A helyiek és a turisták kedvence azonban kétségkívül a magyar katona hősiességének és bátorságának jelképe, Miskahuszár szobra. A 12,5 méter magas szoboróriás a világ legnagyobb ólomkatonája! 2017 szeptember 29-én avatták fel, nevét onnan kapta, hogy aznap van Szent Mihály napja is.
A település másik kedvenc helye emberi kéz beavatkozása nélkül készült. A Pákozdi-ingókövek egyedülálló, egymásba tornyosuló sziklaalakzatok, melyeket az esővíz és a szél formázott ilyen különlegesre. 1951 óta állnak védelem alatt ezek a gránittömbből keletkezett sziklacsoportok, melyek több, a településről induló turistaúton is megközelíthetőek. Vajon melyik lesz a kedvencünk a Sár-hegyen található ingókövek közül? A 226 méter magasságban található Gomba-kő vagy a Kis-Cipó? Vagy a 241 méter magasan elszórt, jellegzetes alakzatot felvett Kocka-kő?
Ha már eljöttünk az ingókövekhez, másszuk meg az innen északra magasodó Pákozdvár csúcsát is. Ennek közelében található a Barcaházi-barlang vagy más néven Pákozodvári-barlang, ami, ha hivatalosak akarunk lenni, inkább csak egy üreg, amit emberi kézzel vájtak ki és régészeti leletek kerültek elő belőle. A barlang keletkezésének ideje a közelében talált edénymaradványok alapján a bronzkorra tehető.
Ha több időt is eltöltünk Pákozdon, tökéletes program lesz az egész család számára a Pákozdi Pagony Vadaspark és Arborétum. A vadasparkban az olyan erdei vadakat figyelhetjük meg, mint a gímszarvas, a dámszarvas, a vaddisznó, a muflon és az őz, de hüllőket és madarakat is láthatunk.
Az arborétumban 111 féle fa- és cserjefaj várja a látogatókat, köztük vannak őshonosak és észak-amerikai, ázsiai, dél-európaiak is. A közel másfél kilométer hosszú, 9 állomásos erdészeti tanösvényt se hagyjuk ki, ezen sétálva megismerkedhetünk az erdő életével. A tanösvény mentén található egy kilátó is, ahonnan csodálatos a kilátás a Velencei -tóra.
Pákozd a Velencei-tó északnyugati részén fekszik, amely hazánk harmadik legnagyobb természetes tava, remek strandokkal és számtalan kikapcsolódási lehetőséggel minden korosztály számára.
Programok Pákozdon
Pákozdot a történelmi múltja és egyedi nevezetességei mellett színes programjai miatt is érdemes felkeresni. A településen minden évben megemlékezéseket tartanak az 1848-49-es események emlékére és a Doni-katasztrófára a Katonai Emlékparkban, de számos lazább rendezvénnyel is kedveskednek a helyieknek és a településre látogatóknak. Nyáron Sárkányeresztő Találkozót tartanak, ősszel Szüreti felvonulást szerveznek Pákozdon, mindkettő remek alkalom arra, hogy bepillantsunk egy fontos történelmi településünk életébe.