Miskolc látnivalói, a város nevezetességei + térképpel!
Miskolc egyike azon magyar városoknak, melynek lakói igazi lokálpatrióták, akik büszkék a településükre, s elfogadják az összes hibájával együtt. Észak-Magyarország legnagyobb települése, Borsod-Abaúj-Zemplén megye székhelye. Lakosainak száma 159 ezer fő. Hazánk egyik legjelentősebb ipari városa, de kiemelkedő kulturális és idegenforgalmi értékekkel is rendelkezik. A városhoz tartozó Diósgyőr és Miskolctapolca, valamint az agglomerációban található Lillafüred rengeteg turistát vonz Miskolcra.
Miskolc története
Régészeti leletek tanúsága szerint Miskolcon már 70 ezer évvel ezelőtt is éltek, egyike lehet Európa legrégebben lakott területének. Az első népszámlálás hazánkban 1786-ban volt, ekkor 14 179-en laktak a településen. A 18-19. században óriási fejlődésnek indult Miskolc, majd még tovább népesült Trianon után, amikor rengetegen menekültek az elcsatolt országrészekből a városba, mely átvette a korábbi régióközpont, Kassa szerepét.
Szomorú adatok – Így fogy el a határon túli magyarság a Kárpát-medencében
A második világháborúra való felkészülés során Miskolc szerepe megerősödött: az ország nehézipari központjává vált. 1949-ben Nehézipari Műszaki Egyetem néven az ország nyugati részéről Miskolcra helyezték át a Bányászati Akadémiát, mely újabb népesedési hullámot generált. Az 1990-es évekig Miskolc volt az ország második legnépesebb városa, de a nehézipar hanyatlása miatt a lakosság száma csökkenni kezdett, s Debrecen megelőzte Miskolcot. A 2000-es években a negyedik helyre csúszott vissza Miskolc a hazai városok lakosainak számát tekintve: Szeged is megelőzte. Az acélvárosként elhíresült Miskolc napjainkban kulturális és idegenforgalmi értékeivel emelkedik ki a megyeszékhelyek sorából.
Miskolc legfontosabb látnivalói
Ha esetleg vonattal érkezünk Miskolcra, máris kipipálhatjuk Miskolc egyik műemlékét. Állomás már 1859-ben is volt Miskolcon, az impozáns, romantikus stílusú Tiszai pályaudvar azonban 1901-ben épült meg. 2003-ban újították fel, megtartva az épület eredeti hangulatát. Kis érdekesség, hogy ezt a három évszámot feltüntették a Tiszai pályaudvar homlokzatán. A pályaudvar a Kandó Kálmán téren található, ami egyben az egyik legfontosabb közlekedési csomópont a városban: itt szállhatunk fel több helyi autóbuszra és a várost átszelő villamosokra is. A villamosok indulási helye mellett megtaláljuk a névadó Kandó Kálmán szobrát is. Az 1-es és 2-es villamosra is felszállhatunk, ha Miskolc belvárosába készülünk, ahol további látnivalók várnak.
A pályaudvarhoz hasonlóan romantikus stílusban épült a miskolci Városház téren álló Városháza. Elődje még 1762-ben elkészült, azonban az épület egy földrengés és egy tűzvész során annyira megrongálódott, hogy 1870-ben lebontották és újjáépítették. A 20. században a Városháza újabb épületeket kapott, a legutolsó bővítésre 2012-ben került sor. A Városházával szemben találjuk a klasszicista stílusú Megyeházát. Az épület terveit 1811-ben hagyták jóvá, az építése azonban viszonylag sokáig, 1826-ig tartott, de még ekkor sem volt tökéletes. Az 1843-as tűzvész óriási károkat okozott az épületben, a javítása, majd az épület bővítése hosszú évtizedekig tartott, mire elérte ma látható formáját.
Miskolc belvárosának kiemelkedő épülete a klasszicista, helyenként romantikus stílusban épült Miskolci Nemzeti Színház. A Széchenyi és Déryné utcában található színház 1847-1857 között épült, a város kulturális életének központja. A színházi előadások mellett 2001 óta a Bartók Plusz Operafesztiválnak (Miskolci Operafesztiválnak) is helyet ad, mely a közép-európai operaélet legfontosabb helyszínévé tette a várost.
A Déryné és Kazinczy utca között található az 1861-1863 között épült Zsinagóga, mely Ludwig Förster tervei alapján készült. Hozzá köthető a budapesti Dohány utcai Zsinagóga épülete is. A miskolci zsinagóga gyönyörű, a magyar romantikus építészet kiemelkedő alkotása.
Miskolc belvárosában találjuk a városlakók kedvenc közterét, a Szinva teraszt, mely nevét a városon keresztülfolyó Szinva patakról kapta. A tér lépcsőin lesétálhatunk a Szinvához és a mesterségesen kialakított vízeséshez. A terasz további két érdekessége a híd, melynek korlátját lakatok díszítik, illetve a hangulatos Miskolci lányok szoborcsoport. A Szinva partján áll Mancs, minden idők legjobb mentőkutyájának szobra is, mely igen kedves a városlakók számára. A Szinva patakot év elején, vízkeresztkor néhány évente megszentelik.
A patak szeszélyes vízfolyás, nyáron egészen komoly áradásai vannak. Mint például 2020. június 26-án:
Sétáljunk egyet Miskolc végtelen hosszú főutcáján, majd, ha már eddig is villamosoztunk, szálljunk rá vissza, és utazzunk el a diósgyőri városrészbe is, ahol a város büszkeségeit, a 2018-ban megújult DVTK stadiont és a 2014-ben felújított Diósgyőri várat találjuk.
Avas-hegy és kilátó
Külön említést érdemel a város legmagasabb pontja, a 234 méter magas, vulkáni eredetű Avas-hegy. Az Avas egy miskolci városrész is egyben, 10 ezer fős lakótelep tartozik ide.
A domb tetején áll a tévétorony, közismert nevén az Avasi kilátó, ami a város egyik jelképe. 72 méter magas.
Kilátás az Avas-hegy tetejéről, a koraszülöttek világnapján:
Kirándulóhelyek Miskolc környékén
A város e szempontból kifejezetten szerencsés fekvésű. Nincs messze a Zempléni-hegység, a Bükk pedig csak egy kőhajításnyira emelkedik Miskolc határától.
A legkedveltebb kirándulóhelyek Miskolc közelében: Miskolctapolca, Lillafüred, Szilvásvárad és a Szalajka-völgy, Bükkszentkereszt, Répáshuta, a Mályi-tó, Nyékládházi-tavak, Kistokaj, Bükkzsérc, Cserépfalu.