Lampedusa – mesés tengerpart a nyomortelep szomszédságában
A Pelagie szigetcsoporthoz tartozó Lampedusa Olaszország legdélebbi pontja. A mindössze 20 négyzetkilométeres földközi-tengeri sziget a szicíliai partoktól 205 km-re, Tunéziától 113 km-re, míg Máltától 140 kilométerre fekszik. Állandó lakosság 4500 fő, de a nyári turistaszezonban ez akár 10 ezerre is duzzadhat.
A szicíliai Agrimentóból majd’ minden nap indul kompjárat ide, de a főszezonban a nagyobb olasz városokból repülővel is eljuthatunk Lampedusára.
Éghajlat
Lampedusa tulajdonképpen az év bármely szakában remek célpont lehet. A napi középhőmérséklet januárban is eléri a 13-14 fokot, a csapadék pedig lényegesen kevesebb, mint a környező partvidéken – 300-400 mm évente -, melynek döntő többsége október és március között hullik. Ebből következik, hogy a sziget éghajlata átmeneti a mediterrán és a szubtrópusi sztyepp között.
Élővilág
A sziget körüli tenger élővilága messze földről vonzza a búvárturistákat, az érdekes hal- és puhatestű fauna mellett igazi kuriózumnak számít az álcserepesteknősök tojásrakóhelye. Ez utóbbi élőlények utolsó, háborítatlan mentsvára lehet a Lampedusa déli partjától nem messze lévő Nyulak szigete. Ez igazából csak egy sziklaszirt, ökológiai jelentőség viszont óriási.
Lampedusa belsejét a kevés csapadék miatt száraz, kopár növényzet uralja agavéval, bogánccsal, mirtusszal és tüskék bokrokkal. Néhány pálmaféle is megél a szigeten.
Gasztronómia
A helyi specialitások jellegzetesen tükrözik az olasz és az arab kultúra találkozási pontját. A keleti eredetű kuszkusz ugyanolyan megszokott itt, mint a padlizsántekercs, a kardhal, vagy a jól ismert olasz tésztafélék.
Beach kontra menekülttábor
Lampedusa számos olyan partszakasszal büszkélkedhet, melyek szépségéhez foghatót nem könnyen találunk. A helyi lakosság döntően a turizmusból él, így a fizetőképes nyugati turisták semmiben nem szenvednek hiányt.
Más a helyzet az illegális bevándorlók esetében. Mivel Lampedusa az afrikai partoktól viszonylag könnyen elérhető, évente menekültek ezrei próbálnak szerencsét, és lépnek itt partra.
Már ha sikerül a tervük, mert az embercsempészek egyre rafináltabb trükkökkel mentik saját irhájukat, ezeket a szerencsétlen afrikai vagy közel-keleti menekülteket sorsukra hagyva.
Mivel a sérült hajóról kötelező kimenekíteni mindenkit, nem ritkán élnek az „önlékelés” trükkjével, közvetlenül azelőtt, hogy elhagynák az immáron automata irányításra állított hajót. Ami persze külső beavatkozás nélkül a partnak csapódna, sok ember életét veszélyeztetve.
Lampedusára 2014-ben több mint 170 ezer menekült érkezett, többségében Eritreából és Szíriából.
Phuket, Thaiföld legnépszerűbb üdülőhelye
A top 10 látnivaló Londonban
Róma kihagyhatatlan látnivalói