Dublin látnivalói – ismerjük meg a kocsmák világfővárosát
Dublin nemcsak a sör vagy a whisky kedvelői szeretik, azoknak is kiváló úti cél, akik rajonganak a hangulatos európai városokért. Írország fővárosa, Dublin látnivalói egyszerűen lenyűgözőek, nem véletlenül keresi fel több mint négymillió turista évente. A vikingek alapította Dublin Párizs és London után a leglátogatottabb európai főváros, ha még nem jártunk ott, ideje, hogy felvegyük a listánkra.
Dublin az Ír-sziget keleti partján fekszik a Liffey folyó két partján, mely az Ír-tengerbe folyik. A Liffey-re érdemes vetni egy pillantást, tisztasága ugyanis példaértékű, élővilága egészen gazdagnak mondható. A folyón átívelő hidak közül a leghíresebb a 18. században épült O’Conell híd, melynek érdekességét az adja, hogy szélessége nagyobb, mint a hosszúsága. És ez még csak az első 1-2 különlegesség, amit láthatunk Dublinban.
Az ír főváros állandóan nyüzsög, úgy fogjuk ott érezni magunkat, mintha egy mediterrán településre tévedtünk volna. Rengeteg az ember mindenhol, legyen szó a város sétálóutcájáról, tengerparti sétányairól vagy a pub-okról, melyek Dublint a kocsmák világfővárosává tették. Muszáj is betérnünk néhány pub-ba, ha már Dublinban járunk, akár nagy ivók vagyunk, akár nem, az ír kocsmák hangulata ugyanis páratlan egész Európában. A legautentikusabb helyek egyike Írország legrégebbi kocsmája, a Brazen Head, ami 1198 óta működik. Kőből épült falai és bástyái, középkori ablakai és színes virágai egészen mesés külsőt kölcsönöznek a pub-nak.
Ha több sörözőt is kipróbálnánk, a Bank on College Green is jó választás lesz, ezt az elegáns pub-ot egy régi bankból építették át. De nem ez az egyetlen kocsma, ami valaha nemesebb funkciót látott el: a The Church valóban templom volt régen, ma azonban imapadjai helyén bárpultot találunk.
Na de ne csak igyunk, művelődjünk is egy kicsit az ír fővárosban, bár igaz, következő dublini látnivalónknak is van némi köze az italhoz.
A Guinness Múzeum, más néven Guinness Storehouse a város leghíresebb múzeuma, ahol a sörfőzés történetével ismerkedhetünk meg, de kipróbálhatjuk a sörcsapolást is, a sörkóstolás pedig egyenesen kötelező. A múzeumban Arthur Guinness dolgozószobáját is megnézhetjük, az épület legfelső szintén található bárból pedig pazar kilátás nyílik Dublinra, azt se hagyjuk ki. Ha a sörön kívül a kultúrát is szomjazzuk, több múzeum közül is választhatunk Dublinban. A Nemzeti Múzeumhoz négy múzeum is tartozik, a Természettudományi, az Archeológiai, a Művészettörténeti és a Country Life Múzeum, valamennyibe ingyenes a belépés. Az 1864-ben megnyílt Ír Nemzeti Képtárban olyan kimagasló művészek műveit nézhetjük meg, mint például Tiziano vagy Picasso. A csodás alkotások megtekintése szintén ingyenes. Múzeumként működik a város egykori börtöne, a Kilmainham Börtön is, mely tucatnyi film helyszínéül is szolgált már. Itt forgatták például Az apám nevében című film egyes jeleneteit, de a U2 zenekar Celebration című videóklipjét is itt vették fel.
Dublin látnivalói közül az egyik legérdekesebb a vár, melynek eredeti falait még 1204-ben építették a normannok. A vár ma is nagyon fontos helyszín, 1937 óta itt zajlik az ír köztársasági elnök beiktatása. Amilyen kicsi, olyan szép ez a vár kívül-belül, mindenképp érdemes belépőt váltanunk ide, ha szeretnénk bepillantást nyerni Dublin történelmébe.
A város másik nagy büszkesége a 12. században épített Szent Patrik Székesegyház, mely napjainkban az ír anglikán egyház egyik legfőbb temploma.
A kicsit komor épület nagyon szép, érdemes legalább kívülről megnézni, már csak legendás helyszíne miatt is: ott épült, ahol Szent Patrik megkeresztelte a város lakóit.
A Trinity College is kihagyhatatlan látnivaló Dublinban, ez Írország legrégebbi egyeteme. Működését azzal a céllal adta ki Erzsébet királynő 1592-ben, hogy jól képzett írországi protestánsokat neveljen ki az egyetem, akik szembeszállnak a katolikus tanokkal.
Egészen 1970-ig nem is látogathatták katolikus vallásúak. Az egyetem ma is nagyon népszerű, könyvtára pedig igazi kincseket rejt. Itt találhatóak azok az ír kódexek, melyeket a világ legszebb könyveinek tartanak.
Ha szeretnénk még egy kicsit visszautazni az időben, drámai végkifejlete lehet Dublin látnivalói megismerésének a Dublinia nevű hely, ahol a középkor sötét viking világának lehetünk szemtanúi. Ha valami könnyedebbet képzelünk el zárásképp, keressük fel Dublin belvárosának bevásárlóutcáit vagy legismertebb és legkülönlegesebb bevásárlóközpontját, a Powerscourt Centre-t, ahol a történelmi múlt és a modern világ keveredik egymással.